AirEngine-5762-15HW-1
Click to enlarge
AirEngine-5762-15HW-1
Home All Products Huawei AirEngine 5762-15HW Wi-Fi 6 New Original Indoor AP
AirEngine 6760R-51 Wi-Fi 6 Brand New Outdoor AP
Back to products
Huawei AirEngine 8760R-X1E
Huawei AirEngine 8760R-X1E High Quality Outdoor Access Point
Huawei AirEngine 5762-15HW Wi-Fi 6 New Original Indoor AP
Description
AirEngine 5762-15HW overview
  • Working simultaneously on the 2.4 GHz (2×2) + 5 GHz (2×2) frequency bands
  • Downlink: 4 x GE electrical ports
  • Built-in smart antennas
  • Working modes: Fit, Fat, and cloud management
Key Features of Huawei 5762-15HW:
  • Dual-Band Wi-Fi 6 Support: Operates on 2.4 GHz (2×2 MIMO) and 5 GHz (2×2 MIMO) bands, offering high-speed connectivity and supporting high concurrency for dense user environments.
  • Advanced Connectivity Options:
    • Downlink: 4 x GE electrical ports for enhanced wired device support.
Item
AirEngine 5762-15WH
Installation Type
  • Wall
  • Ceiling
  • Junction Box
Dimensions without packaging (H x W x D) [mm(in.)] 160 mm x 86 mm x 45 mm (6.30 in. x 3.39 in. x 1.77 in.)
Dimensions with packaging (H x W x D) [mm(in.)] 75 mm x 205 mm x 115 mm (2.95 in. x 8.07 in. x 4.53 in.)
Weight without packaging [kg(lb)] 0.480 kg (1.058 lb)
Weight with packaging [kg(lb)] 0.680 kg (1.488 lb)
Storage NAND Flash 256 MB
Console port Bluetooth console
Maximum power consumption [W] 15.0 W
Maximum heat dissipation [BTU/hour] 51.2 BTU/hour
Power supply mode
  • DC adapter
  • PoE (hybrid cable)
Rated input voltage [V] 12 V
Input voltage range [V]
12 V ± 10%
PoE: 802.3af/at
Service port surge protection
PoE port:
Differential mode (48 V-RTN): 0.5 kV (1.2/50 us, 42 ohms), criterion B
Common mode (8 wires to ground): 6 kV (1.2/50 us, 42 ohms), criterion B
Storage temperature [°C(°F)] –40°C to +70°C (–40°F to +158°F)
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Long-term operating altitude [m(ft.)] –60 m to +5000 m (–196.85 ft to +16404.20 ft)
Atmospheric pressure [kPa] 53kPa – 106kPa ETSI 300 019-2-3
Ground floating ground
BLE BLE5.0
Radio number 2
Operating frequency band
  • 2.4GHz
  • 5GHz
MIMO spatial streams
Radio 0 (2.4 GHz): 2×2
Radio 1 (5 GHz): 2×2
Wi-Fi standard
2.4 GHz: 802.11b/g/n/ax
5 GHz: 802.11a/n/ac/ac Wave 2/ax