ES1D2VS04000 Huawei
Click to enlarge
ES1D2VS04000 Huawei
Home GPON Card HUAWEI GPON Card ES1D2VS04000 Huawei Brand New 4-Port 10G Cluster System
TT-1550H-32×20 EDFA
TT-1550H-32×20 EDFA Brand New 2 CATV inputs, AC Power Supply
Back to products
FiberHome GPON-OLT
FiberHome GPON-OLT-Class C+ Brand New optical transceiver
ES1D2VS04000 Huawei Brand New 4-Port 10G Cluster System
Description
ES1D2VS04000 Huawei Description:
Key Features:
  • Model: ES1D2VS04000
  • Condition: 100% Brand New, Original Huawei
  • Type: 4-Port 10G Cluster System Unit
  • Ports: 4 × 10 Gigabit Ethernet ports for inter-device clustering
  • Reliability: Carrier-grade design ensures stable operation and high availability
  • Scalability: Supports distributed networking, horizontal expansion, and load sharing
  • Installation: Hot-swappable, easy to insert and remove without service interruption
Tech Specs:
Front Panel
1.Four 10GBASE SFP+ ports
Version Mapping
ES1D2VS04000 is supported in V200R009C00 and later versions
Attributes of 10GE optical modules
Operating Temperature 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Model Standard Fiber Type Transmission
Distance
(km)
Interface Optical Parameters
SFP-10G-USR 10Gbase-USR Fiber mode: multimode (OM3)
Connector type: LC
≤ 0.1 Center wavelength: 850 nm
Transmit power: -7.3 to -1 dBm
Receiver sensitivity: ≤ -10.7 dBm
Overload optical power: 0.5 dBm
Extinction ratio: ≥ 3.0 dB
OMXD30000 10Gbase-SR Fiber mode: multimode
Modal Bandwidth: 160 MHz*km
Core diameter: 62.5 μm
Connector type: LC
≤ 0.026 Center wavelength: 850 nm
Transmit power: -7.3 to -1.0 dBm
Receiver sensitivity: ≤ -11.1 dBm
Overload optical power: -1.0 dBm
Extinction ratio: ≥ 3.0 dB
Fiber mode: multimode (OM1)
≤ 0.033
Fiber mode: multimode
Modal Bandwidth: 400 MHz*km