ETP 48100 B1
Click to enlarge
ETP 48100 B1
Home OLT HUAWEI OLT Huawei ETP 48100 B1 Brand New OLT 100-240V to 48V-53V DC
ZTE ZXA10 C320
Back to products
Huawei ETP 48100 B1 Brand New OLT 100-240V to 48V-53V DC
Huawei ETP 48100 B1 Power is a carrier-class AC/DC converter converting 220V/110V AC power to -48V DC power MAX output 50A. It has 4 output each MAX output 25A.
Clear
Compare
Add to wishlist
SKU: 1600447772665 Categories: All Products, HUAWEI OLT, OLT Tags: 100-240V to 48V-53V DC, 48V DC OLT, Brand New OLT, ETP 48100 B1 features, ETP 48100 B1 specifications, Huawei ETP 48100 B1, Huawei fiber network, Huawei FTTH Solution, HUAWEI OLT, Huawei power supply
Share:
  • Description
  • Additional information
Description
Huawei ETP 48100 B1 Power Description:
Huawei ETP 48100 B1 Power is a carrier-class AC/DC power converter, converting 220V/110V AC power to -48V DC power, MAX output 50A. Huawei ETP 48100 B1 Power has 4 output, each MAX output 25A; If equipped with two R850G2, total output can be 100A. this is a carrier-class AC/DC power converter, convert 220V/110V AC power to -48V DC power, MAX output 50A. ETP48100-B1 subrack composed by 1xPMU(11A), 1xPSU(R4850G2); comes with pre- connected Europe power cable, max output 50A and offers Maximum output power: 3000 W (176–290 V AC); 1250 W (85–175 V AC decreased linearly). Huawei ETP 48100 B1 power supply typically to Huawei MA5683T, MA5680T, MA5800-X7, X15, X17.
The Huawei ETP 48100 B1 has a wide input voltage range of 100V – 240V. In addition, it also features a wide operating temperature range from -40°C to 75°C, making it suitable for use in almost any conditions. Easy installation and maintenance is facilitated by the possibility of hot swapping rectifier blocks. The design of the device is very versatile and has a wide range of applications, additionaly, it is very well thought out and guarantees to save space.
The device is also characterized by a remarkable efficiency of the rectifier (>96%), which saves on electricity in an ecological way. In addition, the Huawei Huawei ETP 48100 B1 has ambient temperature monitoring support. The ETP48100-B1 is designed to convert 220V public grid to -48V constant voltage. The ability to use two internal power supplies provides up to 100A output current of -48V all functional units have a standard 1U size and can be installed in a 19″ rack or cabinet.
Huawei ETP 48100 B1 Power Product Features:
  • High efficiency: >96%
  • Input voltage range: 260VAC~ 530VAC
  • Operating temperature range: -40°C~+75°C (output derating at 45°C above _)
  • harmonic distortion (THD): ≤5%.
  • Support hot swap function
  • Fully digital control
  • Support smart meter
  • Support CAN bus communication function
  • Support voltage and current adjustment function
  • Support LED display alarm
ETP 48100 B1
Product Specifications:
Brand Huawei
Model ETP 48100 B1
Modulation Pulse frequency modulation
Transistor connection method Full bridge
Work efficiency 98(%)
Output ripple noise 65MV
Output voltage accuracy 0.023(%)
Voltage adjustment rate 0.021(%)
Load Regulation 0.12(%)
certified product iso9001
Input voltage 220 V AC single-phase voltage range: 176 V AC to 290 V AC
Input voltage frequency 45 Hz to 65 Hz
Output voltage Voltage range: -42 V DC to -58 V DC
Output current 30 A for the 220 V AC single-phase input power
Maximum output power (W) 3000 W (176–290 V AC); 1250 W (85–175 V AC decreased linearly)
Surge protection capability 2 kV in differential mode
4 kV in common mode